2017 yılına adım atacağımız şu günlerde, yeni yılda yeni maceralar arayanlar ve meraklılar için, Orta Asya’dan başlayıp Afrika’nın en yüksek dağının zirvelerine uzanan, Dünya’daki en tehlikeli ve zorlu 5 kamp bölgesini siz macera severler için derledik.

 

1. Moğolistan

Dünyanın en zorlu kamp bölgeleri

Cengiz Han zamanından bu güne kadar çok fazla gelişme kaydeden Moğolistan’ı bu kadar zorlu ve maceraperestler için de bir o kadar çekici yapan şeyler sınırları içerisindeki Gobi çölü, parıldayan gölleri ve zirveleri karla kaplı dağları. Moğolistan, uçsuz bucaksız otlaklarında hayvanlarını otlatan ve hala göçebe olarak yaşayan çobanlarıyla Dünya’da son kalan doğası hala bozulmamış seyahat güzergahlarından birisi. Konaklayacak yer olarak en iyi seçenek hala Çadırlar(Otağlar) ve diğer batılı gezginleri saymazsak günlerce başka bir insanoğluna rastlamadan seyahat etmeniz mümkün.

 

2. Özbekistan ve Kırgızistan

Dünyanın en zorlu kamp bölgeleri

Kırgızistan’ın dağ yapısı ve manzarası yanınızda bir anda dev bir siyah ayı görmüşçesine nefesinizi kesecek. Fakat hızlı davranmalısınız; Kırgızistan’ın yüksek dağ geçitleri sadece yaz aylarında açık oluyor. Orta Asya’nın dağlık hinterlantı bu zamana kadar gördüğünüz yerlerden çok farklı ve alışılmadık bir deneyim olacak ve emin olun çadırınızın fermuarı gezegendeki en etkileyici manzaralardan birine açılacak. İster Tanrı dağları yamacındaki baş döndürücü Yedi-Öküz geçidinde trekking yapın ister Buzkaşı(Kökpar) veya top yerine keçiyle oynanan Polo oyununu izleyin, Kırgızistan asla unutamayacağınız bir deneyim olacak.

 

3. Çin

Dünyanın en zorlu kamp bölgeleri

Çin’de kamp yapmak oldukça zorlu olabilir ve Çin’in batısındaki kabile bölgeleri turist güzergahlarından oldukça uzak. Kaşgar’dan Şian’a uzanan gezi yolu ıssız Taklamakan Çölü’nün kenarından geçer ve Çin Seddi’nin en ucundaki, Pekin’den 3 bin mil uzaklıkta bulunan Jiayuguan şehrinde sona erer. Aynı zamanda Şian’ın Şensi eyaletindeki tarihi kalıntılar olan Toprak Askerler(Terrakota Ordusu)’e inmeden önce Tibet Platosu’da kesinlikle görülmeye değer.

 

4. Amerika ve Kanada

Dünyanın en zorlu kamp bölgeleri

Yeryüzündeki en iyi seyahat ve aynı zamanda kamp rotasını merak ediyorsunuz, öyle mi ? Alaska ve Kanada’nın batısı boyunca uzanan ve milli parklarla dolu bir rota her outdoor ve macera sevdalısının hayali ve hatta hedefi olmalı. Hatta öyle ki, fotoğraf makinanızı bir an olsun kapatamayacaksınız.

 

5. Kenya ve Tanzanya

Dünyanın en zorlu kamp bölgeleri

Ngorongoro Koruma Alanında başıboş gezinen filleri gördüğünüzde biraz şaşırabilirsiniz, fakat Serengeti’nin sesi kulaklarınızdayken uyumak ve Kilimanjaro Dağının karlı ve eğimli eteklerinde yapacağınız bir kamp unutulmazlarınız arasına girecek. Jiplerle yapabileceğiniz Safarileri de söylemeden geçmeyelim.

DMCA.com Protection Status