En maceraperest kişiler bile bir noktada büyümek zorunda. Hepsinden önce, ödenmesi gereken faturalar var değil mi ? Fakat bir de ofisleri açık havada olan; dağları, denizleri, çölleri ve vahşi doğayı iş yeri kabul edenler var.

İşte değerlendirebileceğiniz ve kim bilir belki bir gün seçeceğiniz en havalı 9 outdoor mesleği değerlendirdik.

 

9. Çevreci/Çevre Gönüllüsü

Doğa ile iç içe 9 meslek

Kar amacı gütmeyen veya farklı tipte bir organizasyon - veya devlet kurumunda - için de olsa, çevreciler her gün açık havada aşık oldukları doğayı ve doğal kaynakları korumak için uğraşıyorlar.

Çevreciliğin de çeşitli şekilleri ve boyutları var tabi. Avukatlar, bağış organizasyonları yapanlar, araştırmacılar, çevre bilimciler... Liste daha uzayabilir.

 

8. Peyzaj Mimarı/Şehir Planlama

Doğa ile iç içe 9 meslek

İşletmeler çevreci olmaya, doğayı korumaya başladıkça, dış ortamla ilgilenen profesyonel çevre planlayıcılarına ve mimarlara ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bu meslekler biraz zorlu ve beyin gücü gerektiren meslekler olabilir fakat maaşları da bir o kadar tatmin edici ve moral verici.

 

7. Kırsal Alan İtfaiyecisi

Doğa ile iç içe 9 meslek

Çok zorlu bir meslek. Çamur zeminde engelli koşu yaptığını düşün, ama gerçek manada. Ülkemizde tam olarak bunun için ayrı bir ekip olduğunu söyleyemesek de bazı gelişmiş ülkelerde şehir itfaiyecisinden farklı olarak kırsal yangın itfaiye ekipleri kuruluyor. Hem kırsal alandaki yangınların çok daha geniş bir alanı kaplayabilmesi hem de kontrol altına almanın çok daha zor olması sebebiyle yüksek sıcaklık altında yangına müdahele edecek ekipler özel eğitimlerden geçiyorlar.

 

6. Jeolog/Yerbilimci

Doğa ile iç içe 9 meslek

Yeryüzünü - toprağı, okyanusu, atmosferi - ve tarihini araştıranlar. Jeologlar hava durumu tahmini, arazi değerlendirmesi ve planlaması, doğal kaynaklarla ilgili sorunların çözümü, Dünya dışındaki gezegenler ve güneş sistemleri ile ilgili çalışmalar yürütürler. Laboratuarı ise doğa. Fakat bu mesleğin maaşlarının çok da dolgun olduğunu söyleyemeyiz. Fakat doğanın, toprağın ve atmosferin ne kadar önemli olduğunun farkına gün geçtikçe varılıyor, bu sayede Jeologlar ve Yerbilimciler de daha önemli hale geliyor.

 

5. Deniz Biyoloğu

Doğa ile iç içe 9 meslek

Okyanus aşkı olmazsa olmaz. Ciddi manada deniz biyoloğu olan çok fazla kişi olmasa da bir kaç kişi mevcut. Balıkbilimci, su ürünleri araştırmacısı veya okyanus bilimci gibi seçenekler mevcut.

 

4. Çiftçi

Doğa ile iç içe 9 meslek

Tarım veya bağcılıkla uğraşmak için bitkilerden iyi anlıyor ve yetiştirebiliyor olmanız gerekiyor. Fakat iş ortamınız kırsal ve huzurlu olduğu için, sürekli doğada bulunmanız ve toprakla uğraşıp bişeyleri büyütmek ve yetiştirme fırsatı sunması sebebiyle belki de en güzel outdoor mesleklerden biri. Üstelik dahası da var; biraz arazi, kaynak ve sermayeyle kendi işinizi kurabilirsiniz.

 

3. Ormancı/Doğa korucusu

Doğa ile iç içe 9 meslek

Bir ulusal parkta veya koruma alanında ormancı/doğa korucusu olarak çalışmak size doğayla iç içe bir yaşam sunan nadir mesleklerden. İster bir dağda, ister ormanda, parkta veya gölde; hangisini seçerseniz seçin vahşi yaşam size bütün nimetlerini fazlasıyla sunacaktır.

 

2. Cankurtaran/sahil güvenlik

Doğa ile iç içe 9 meslek

Ne kadar sezonluk bir meslek gibi de görünse, bazı kurumlara katılarak tam bir iş olarak bu mesleği yapabilirsiniz. Bu meslekte bir çok insanla etkileşim içinde olacağınızı ve bildiğiniz gibi hayat kurtaracağınızı unutmayın. Artı olarak; jetski, bot, su bisikleti gibi havalı su oyuncaklarını kullanma imkanınız da olacak. Çok fazla doğayla içiçe olmasanız da, her gün su kenarında açık havada bulunmanızı sağlayacak bir meslek.

 

1. Doğa/Doğa sporları Tur Rehberi

Doğa ile iç içe 9 meslek

Rafting yapacak, Kaçkar dağına tırmanacak veya kamp yapacak bir grup insana rehberlik etmek. Outdoor eğitimcileri hem yetişkinler hem de çocuklar için doğa gezileri, kanoculuk, kaya tırmanışı, ve hatta yelkencilik gibi alanlarda eğitimler ve programlar düzenliyorlar. Yani hem siz doğada oluyor hem de diğer insanlara doğayı öğretiyorsunuz.

 

DMCA.com Protection Status