Az çok sporla alakası olan biriyseniz eğer büyük ihtimalle tükettiğiniz ve harcadığınız kalorilere dikkat etmeye ve kontrol altında tutmaya çalışıyorsunuz. Fakat, çoğumuz gibi, muhtemelen siz de yüzdüğünüzde ne kadar enerji harcadığınızı merak ediyorsunuzdur.

 

Yüzmek kaç kalori yaktırır

 

Yüzmek, şüphesiz kalori yakmak için en etkili yollardan biri. Yüzme, darbe alınmadan yapılan bir spor olduğu için, bel ve diz bölgelerindeki problemlerin engel olabileceği bir aktivite değil. Bu yüzden eğer bir sakatlığınız varsa, çoğu yetişkin için enerji harcamak adına yapılabilecek en iyi seçenek.

 

Fakat esas konumuz, sahiden bu antrenman bize ne kadar kalori yaktırıyor ? Koşu ve bisiklet gibi diğer dayanıklılık aktivitelerine karşı ne durumda ?

 

Cevaplar çeşitlilik gösterse de biz üzerinde düşünmeniz için bir kaçını topladık.

 

Değişkenler

Burada göz önünde bulundarmamız gereken bir kaç şey var: Birincisi, ağırlığınız yaktığınız kalori miktarında büyük bir rol oynuyor; ne kadar çok ağırlık o kadar çok kalori.

 

İşleri biraz daha karıştıracak olursak, kaç kalori yakıldığıyla ilgili ikinci bir faktör de kişinin metabolizması, ve metabolizma ağırlıktan bağımsızdır. Yani daha ağır bir insanın daha yavaş bir metabolizması varken daha hafif bir insanın daha hızlı bir metabolizması olabilir.

 

Herkes için metabolizma hızını hesaplamak zor bir iş, bu yüzden burada bahsedeceğimiz miktarlar hesaplanırken çeşitli kilolardaki insanlar için bazal metabolizma baz alınmış.

 

Yüzmek ne kadar kalori yaktırır

Nutristrategy.com sitesi Amerikan spor hekimliği kolejinden aldığı verilere göre tahmini hesaplamalar yapmış.

 

Bu tahminler yüzülen mesafeden bağımsız olarak, bir saatlik yüzme süresi üzerinden hesaplanmış.

 

Ve tabii ki, ağırlığa göre farklılık gösteriyor:

 

- 59 kg ağırlığında birisi 1 saat boyunca serbest stilde hızlı yüzerse 590, yavaş yüzerse 413 kalori yakıyor.

 

- 70 kg ağırlığında birisi 1 saat boyunca serbest stilde hızlı yüzerse 704, yavaş yüzerse 493 kalori yakıyor.

 

- 82 kg ağırlığında birisi 1 saat boyunca serbest stilde hızlı yüzerse 817, yavaş yüzerse 572 kalori yakıyor.

 

- 93 kg ağırlığında birisi 1 saat boyunca serbest stilde hızlı yüzerse 931, yavaş yüzerse 651 kalori yakıyor.

 

Diğer stiller

Hesaplamalar serbest stilde bitmiyor. Nutristrategy’ye göre, genel olarak sırtüstü yüzen yüzücüler serbest stilde yavaş yüzenlerle aynı miktarda kalori yakıyor.

 

1 saat boyunca yüzüstü yüzmek serbest stilde hızlı yüzmekle hemen hemen aynı miktarda kalori yakıyor.

 

En çok kalori yakanı mı ? Yüzme stillerinin kralı, 1 saat boyunca kelebek stilde yüzmek, tabi cesaretin varsa. Kalori yakma miktarı 59 kg ağırlığındaki biri için 649, 93 kg ağırlığında biri için 1024 kaloriye çıkıyor.

 

Diğer sporlarla kıyaslandığında ne durumda ?

Bu sayılara baktığımız zaman, acaba kalori yakmak isteyen biri için en iyi seçenek yüzmek mi ?

 

Şey, aslında hayır. Nutristrategy’nin belgelediği tüm aktiviteler içinde yokuş yukarı kros kayağı en çok kalori yakan spor.

 

1 saat boyunca, 9 dakikada 1 mil(1,6km) tamamlayacağın bir tempoyla koştuğunda, ağırlığına ve metabolizma hızına bağlı olarak 649 la 1024 kalori arası bir miktar yakıyor. Bu bulgu koşunun kilo vermek için yapılan en iyi spor olduğuna dair olan genel inançla aynı doğrultuda.

Yüzmek kaç kalori yaktırır

 

1 saat boyunca 15 mil(24,1km) tamamlayacağın bir hızda bisiklete bindiğinde 590 la 931 kalori arası bir miktar yakıyor.

Yüzmek kaç kalori yaktırır

 

Yüzmek gerçekten tartışmaya değer bir spor, özellikle eklemlerin için ne kadar rahatlatıcı ve kolay olduğunu göz önünde bulundurduğunda, hem sonuç alacağını bildiğin hem de yaparken eğleneceğin bir antrenman. Bu ikisini bir arada bulabileceğin çok fazla spor yok.

Yüzmek kaç kalori yaktırır

DMCA.com Protection Status