Çoğu insanın kilo kaybı ve yağ kaybının aynı şey olduğunu düşünmesine rağmen esasında aralarında çok büyük fark var. Diyet ve antrenman yapmaya başladığınız zaman direk olarak yağlarınızı yakmaya başlayamazsınız. Hatta bazen bizim hiç istemediğimiz kas kaybıyla da sonuçlanabilir. Yağ yakmaya başlamak için, öncelikle kilo vermenin yağ yakmakla aynı şey olmadığını anlamanız gerekiyor.

 

Kilo kaybe ve yağ kaybı arasındaki fark

 

Kilo Kaybı vs. Yağ kaybı

Genelde çevrenizde kilo vermek istiyorum diyen insanları çokça duyarsınız. Aslında kurtulmak istedikleri kiloları değil vücutlarındaki fazla yağlardır. Probleme bu şekilde bir mantıksal yaklaşımla bakarak en başından sürece yanlış ayakla başlıyorlar. Genelde bu şekilde başlayanların hepsi vücut ağırlıklarını bilmelerine rağmen, çoğu bu ağırlıklarının ne kadarının yağsız kas kütlesi olduğunu ve yağ oranlarının ne kadar olduğunu bilmiyorlar.

 

Kilo kaybı ve yağ kaybı arasındaki fark

Tartının üstüne çıktıkları zaman eğer 10 kilo verirlerse herşeyin çok iyi olacağını düşünüyorlar. Bunun sonucunda da diyet yapmaya başlıyolar, aldıkları kalorileri azaltıp saatlerce kardiyo antrenmanları yapıyorlar. Ancak tüm bunlardan sonra belki kilo kaybedip daha küçük görünmeye başlıyorlar, fakat yağ oranlarında nerdeyse hiç bir değişme olmuyor. Bunun nedeni ise yağ oranlarını azaltmaya çalışmalarrı gerekirken yerine tartıdaki sayıyı azaltmaya çalışmaya uğraşmaları.

 

Yapılan bir diğer hata ise insanlar günlük harcadıkları enerjiyi, efor miktarlarını bilmeden sadece vücutlarına aldıkları kalori miktarını hesaplıyorlar, bazı besin gruplarını tamamen beslenme düzenlerinden çıkarıyorlar. Bu da aynı şekilde yağ yakmak yerine kas kaybına yol açıyor.

 

Ağır Direnç Egzersizini Dahil etmek

Kilo kaybı ve yağ kaybı arasındaki fark

Eğer vücudunuzu şekillendirmek, daha küçük ve daha iyi bir formda görünmek istiyorsanız, sadece kardiyoya bel bağlayamazsınız. Yağ hücrelerini yok etmenin en iyi yolu ağır direnç antrenmanlarını rutininize dahil etmeniz. Kardiyo vücudunuzda kalori açığı oluşturmanıza yardımcı olsa da, aynı vücut şekli ve oranlarda kalmamak için kaslarınızı belirginleştirmeli ve hacmini artırmalısınız.

 

Kaslarınızı belirginleştirdiğiniz zaman, cildinizin altından görünmeye başlayacaklar. Deriniz ve kaslarınız arasındaki yağ ve su miktarını azalttıkça kaslarınız belirginleşmeye başlayacak. Kaslarınızı belirginleştirmenin en iyi yolu da kalistenik denilen vücut ağırlığı egzersizleri veya ağırlık antrenmanları yapmak.

Kilo kaybı ve yağ kaybı arasındaki fark

Kas hacminizi artırmanızın bir diğer faydası da kas oranınız arttıkça ihtiyaç duydukları enerji artacak ve sizin yağ yakımınıza faydalı olacak. Ne kadar çok kas, o kadar fazla enerji ihtiyacı ve o kadar fazla kalori açığı.

 

Diyetinizi Uygunlaştırmak

Kilo kaybı ve yağ kaybı arasındaki fark

Tabi ki, Yağ yakmak için en önemli faktörün beslenme düzeni olduğunu göz ardı edemeyiz. Diyet yaparken çoğu insan bazı önemli besin gruplarını sadece aldıkları kalori miktarlarını azaltacağını düşünerek tamamen diyetlerinden çıkarıyorlar. Fakat işin aslı şu ki, bu şekilde vücudunuza çok daha fazla zarar verebilirsiniz. Kalori alımınızı aniden düşürdüğünüz ve saatlerce kardiyo çalışmaları yapmaya başladığınızda, ne yazık ki kaybedeceğiniz yağlarınız değil kaslarınız olacak. Eğer vücudunuzu kas yapması için gerekli yakıtlarla desteklemiyorsanız kas inşası gerçekleştiremez, kaslarınızı belirginleştiremezsiniz.

 

Daha önce de söylediğimiz gibi, kilo kaybınızın kas kaybına dönüşmesini istemiyorsunuz. Yağlarınızdan kurtulmak istiyorsunuz. Tartı ölçünüz gerçekten hiç birşey ifade etmiyor. Belki bazı keyfi ölçülerde önemli olabilir, ama daha önemli olan şey yağ oranınızın ne olduğu ve ne olacağı. Yağsız kas kütlenizin miktarı.

Kilo kaybı ve yağ kaybı arasındaki fark

Bu sebeple, bir dahaki sefer kilo vermek istediğiniz zaman, aslında mevzunun kilo vermek değil yağlardan kurtulmak olduğunu bilmeli ve ona göre davranmalısınız. Antrenman ve beslenme düzeninizi maksimum yağ yakımı ve minimum kas kaybı oluşturacak şekilde ayarlanmalı. Ağırlık antrenmanlarınızı rutininize dahil edin, kardiyo antrenmanlarında kendinizi fazla yormayın ve dengeli bir beslenme programı uygulayın.

 

Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar beslenme düzeninizde kesinlikle yer almalı. Özellikle sporcular için bu daha da dikkat edilmesi gerek bir konu. Birini tamamen diyetimden çıkarayım diye düşünmeyin. Sadece bu besin bileşenlerinin dengeli alımıyla yağlarınızdan kurtulabilir, istediğiniz vücut ölçülerine kavuşabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status